Sobota, 11 lipca 2020r. Benedykta, Kariny, Olgi
szukaj w  pb.info.pl   katalog firm   targi    
 
 
Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /archiwum/sub/showSingleArticleAdInfo.php on line 13
2010-11-08 10:22:10 WYDARZENIA, Podróże


Kilka lat temu Mirosława Stroińska rozpoczęła przedsięwzięcie pierwszej wędrówki trasą historycznego bursztynowego szlaku. W tym roku podróżniczka zakończyła swą eskapadę, przebywając trasę z austriackiego Linz do Akwilei. Już z domu relacjonuje dla nas swoją wędrówkę. Dziś jej kolejna część. Poprzednia zakończyła się przekroczeniem Przełęczy Pyrneńskiej, w miasteczku Liezen. Oddajmy jednak głos naszej podróżniczce...

Ze względu na to, ze miasta znajdują się w dolinach, mają gęstą zabudowę i podobnie jest w Liezen. Ruszając z miasta i potem przez całą drogę w tym dniu idę przeplatającymi się drogą z wiodącą równolegle do niej autostradą i  torami kolejowymi.


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Rozjazd torów z Lizen
Ocena: 0,00I prawie cały dzień szosą, do tego jest bardzo gorąco, tak, że mam ochotę zrzucić plecak i jechać do domu. Dopiero kilka kilometrów przed Trieben droga jest spokojniejsza, a w krajobrazie widoczny jest szczyt góry. Być może dla bursztynowych kupców kierujących się ku stacji Surontio, punktem orientacyjnym był jej wierzchołek.


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Ocena: 0,00

Następnego dnia wyruszam z Trieben pod górę, nie spodziewając się "esów floresów". Dalej szosa prowadzi przez las, słychać szum strumyków, a co jakiś czas szeleści miniaturowy wodospad przy drodze. Dlatego idzie się dobrze, zwłaszcza że jest ciepło, ale i cień.


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Miejscowość Hohentauern i kolejna przełęcz
Ocena: 0,00Dalej w nagrzane słońcem pola i pastwiska, w tle słychać tradycyjne dzwoneczki. W okolicy miasteczka St. Johann an Tauern, między miejscowościami Hohentauern i Möderbrugg, najpewniej znajdowała się rzymska stacja Tatursanis.


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Rzemiosło z St. Johann an Tauern
Ocena: 0,00Kolejną miejscowością, której teren był za czasów rzymskich ważnym węzłem komunikacyjnym jest Pöls. Jedna z dróg prowadziła stąd do Juvavum - dzisiejszego Salzburga, inna na wschód z biegiem rzeki Mur. 


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Rzeka Mur
Ocena: 0,00Z St. Georgen ob Judenburg zamiast ruchliwą szosą maszerowałam ścieżką rowerową, można "powiedzieć" luksusowo. Bowiem od Polaków, mieszkających w Judenburgu, otrzymałam dokładniejsze mapy. Mijam miejscowość Lind bei Scheifling i ulicą Römerstrasse, dalej z górki a następnie mostkiem, oczywiście przez rzekę Mur, docieram do Scheifling.


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Malutkie muzeum w miasteczku
Ocena: 0,00


 
Od rana, w kolejnym dniu, droga prowadzi przez kolejne małe miejscowości. W starożytności, pomiędzy Mösel i Mühln  znajdowały się kopalnie złota, srebra i żelaza. 


Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
W pobliżu trasy: babska góra
Ocena: 0,00Wieczorem docieram do Friesach i w samym centrum miasta załatwiam nocleg. Musiałam przy tym wyglądać na niezłą "bidulę", bo Pani wymigała się od zapłaty kartą i przez kelnera przekazuje, że płatność tylko gotówką....

Kolejna część wędrówki już wkrótce...

Tekst i zdjęcia: Mirosława Stroińska

Polecamy także:
Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 1
   
 
 

Wyślij e-mail rekomendujący nasz serwis
Adresat e-mail
 
 
Pieszo bursztynowym szlakiem - relacja 2
Kilka lat temu Mirosława Stroińska rozpoczęła przedsięwzięcie pierwszej wędrówki trasą historycznego bursztynowego szlaku. W tym roku podróżniczka zakończyła swą eskapadę, przebywając trasę z austriackiego Linz do Akwilei. Już z domu relacjonuje dla nas swoją wędrówkę. Dziś jej kolejna część.

czytaj cały artykuł
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

 
Waszym zdaniem
 
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu
 
NEWS
 
 

Copyright © 2000-2020 Polska Biżuteria. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strony internetowe L77