Opublikowane przez:Andrzej Sadowski (administrator) - PB Group

Data: 10/08/2013 15:41:52
Kategoria: Konkursy | Tablica: Konkursy
PREZENTACJE 2013

„Konkurs pokazał, że młodzi twórcy biżuterii mają podobne problemy artystyczne oraz umiejętnie łączą biżuterię ze sztuką” – tak tegoroczną edycję PREZENTACJI podsumował prof. łódzkiej ASP Andrzej Szadkowski.

Profesor podkreślił, że zgłoszone prace były bardzo różnorodne i zawsze w odniesieniu do sztuki. „Liczył się problem artystyczny, wykonawstwo nie było najważniejszym kryterium. Dużo było naprawdę mądrych prac, a przemyślenia autorów niebanalne” – dodał. Zadowolenia z poziomu konkursu nie kryje inny członek jury Iza Malczyk z Galerii Trendymania: „Założenia tegorocznego konkursu były pretekstem do działań wykraczających poza typowe wzornictwo, prowokowały nowe rozwiązania, dawały możliwość wyjścia poza schemat. Patrząc z perspektywy obserwatora, możemy odczytać te cechy jako niepokojące obniżenie poziomu organizowanego od lat prestiżowego konkursu, jednak przyglądając się bliżej pracom i ich autorom zauważymy, że ta odmienność nadesłanych projektów nie oznacza wcale szerzącej się bylejakości, a wręcz przeciwnie: pokazuje wszechstronność uczestników PREZENTACJI”.

Odniosła się ona w ten sposób do zarzutów pod adresem konkursu, jakoby rezygnacja z wymogu użycia technik i materiałów złotniczych skutkowała obniżeniem poziomu prac. Po raz drugi w tym roku przedmioty zgłaszane do konkursu miały być wprawdzie biżuterią, ozdobą ciała, ale mogły być wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów. „Decyzja taka jest podyktowana koniecznością pójścia z duchem czasu, jak również próbą zachęcenia szerszej rzeszy twórców, zwłaszcza tych młodszych, do artystycznej rywalizacji” – wyjaśnił Marcin Tymiński, prezes STFZ.

Prace nadesłane na konkurs PREZENTACJE 2013 oceniło jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przewodniczący jury; Paweł Kaczyński – zeszłoroczny laureat konkursu Prezentacje, Joanna Bijok – przedstawiciel MCT; Jolanta Borowiec – dyrektor programowa Polsat Cafe oraz przedstawiciel Galerii Trendymania Iza Malczyk. Do wystawy zakwalifikowano 43 prace spełniające regulamin konkursu. Jury przyznało 3 nagrody oraz 8 wyróżnień.

I NAGRODA: Mariusz Fatyga za pracę „Warszawa 1951” - Dwie realizacje: bransoleta i brosza wprost odpowiadają na temat konkursu. Zużycie sztuki zawiera cytat z obrazów historycznych i przywołuje je do drugiego życia. Harmonijne utworzenie mostu od dzieła poprzez fragmentaryczny cytat do zaprojektowania nowego przekazu artystycznego zwróciło uwagę jurorów i najbardziej przekonało do I nagrody.

II NAGRODA – Anna Szewczyk-Ciesielska Studio TT Tomasz Kargulza pracę „Będziemy piękni jak dawniej, będziemy działać sprawniej” - Biały naszyjnik nagrodzony drugą nagrodą jest dziełem skompilowanym z fragmentów białej ceramiki, srebra i pereł o bardzo wyrafinowanej estetyce całości. Nowy obiekt z elementów zużytych w konwencji szlachetnego naszyjnika przekonał jurorów do tej nagrody.

III NAGRODA – Marta Rudnicka za pracę „Epilog” - Pierścień z różnych starych łańcuszków splatanych w dynamiczną bryłę z centralnie, statycznie usytuowaną dużą cyrkonią jest wyróżniającą się artystyczną propozycją autorską. 

Wyróżnienia otrzymali:
- wyróżnienie GALERII OTWARTEJ: Jarosław Kolec za pracę „Wpinka – broszka szt. 1” 
- wyróżnienie GALERII TRENDYMANIA: Iwona Nowicka za pracę „KILL KLIMT” 
- wyróżnienie firmy GALVANO AURUM: Michalina Owczarek za pracę „2 x pierścionek” 
- wyróżnienie firmy ARMA: Agnieszka Hopkowicz za pracę „Sztuczki”
- wyróżnienie firmy GRAKO: Renata Korpas-Sutowicz za pracę „Broszka”
- wyróżnienie firmy MARKSTONE: Danuta Czapnik za pracę „Laleczki”
- wyróżnienie firmy RODENT: Aneta Fiodorow za pracę „Ewiva l`arte – niech żyje sztuka” 
- wyróżnienie firmy CORUNDUM: Małgorzata Podleśna-Zdunek za pracę „Gorset”.

Wystawa pokonkursowa PREZENTACJE 2013 będzie pokazywana w wybranych galeriach sztuki (nie tylko złotniczej) w kraju i zagranicą. 


Materiały prasowe
fot. Małgorzata Chruściel-Waniek

Lubi to

jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.