Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 07/17/2019 10:48:41
Kategoria: Nauka, Porady, Warsztaty | Tablica: Kamienie naturalne | Źródło: gia.edu
Czego jeszcze nie wiesz o szmaragdach?
Zielony kolor szmaragdu jest symbolem odrodzenia natury na wiosnę, dlatego jest odpowiednio nazywany kamieniem urodzenia dla osób urodzonych w maju. Kolumbijskie szmaragdy, znajdujące się głęboko w górach Cordillera w Andach, są jednymi z najlepszych szmaragdów na świecie. Są tak bujne jak lasy deszczowe, góry i doliny, gdzie od tysiącleci są ukryte i poszukiwane przez wieki.

Szmaragdy kolumbijskie słyną z żywego zielonego koloru, który pochodzi z chromu pierwiastkowego i nadaje im wysoko cenione odcienie. Kiedy te szmaragdy tworzą kryształ trapiche - wyraźny wzór przypominający koło z sześcioma szprychami - wyznaczają standard najlepszych i najbardziej spektakularnych kryształów.

Kiedy szmaragdowi górnicy po raz pierwszy odkryli te wzorzyste klejnoty, nazwali je trapiche, hiszpańskie słowo oznaczające wieloramienne koła zębate obracane przez woły przywiązane do jarzma do mielenia cukru trzcinowego. Zostały one po raz pierwszy opisane w 1879 r. przez francuskiego mineraloga Emila Bertranda na spotkaniu Société Géologique de France.

Szmaragdy trapezowe znajdują się w czarnych skałach żywicznych łupków zaledwie kilku kolumbijskich kopalń w zachodnim pasie Wschodniego Basenu Kordylierów. Ich wygląd składa się z centralnego rdzenia, sześciu ramion i czarnych dendrytów łupkowych - krystalicznej, rozgałęzionej, podobnej do drzewa struktury, która tworzy się między ramionami i wokół rdzenia. Są widoczne, gdy kryształy są oglądane prostopadle do osi i często są cięte jako kaboszony, aby podkreślić sześć partycji.

Szmaragdy trapezowe powstają w tych samych warunkach hydrotermalnych, co inne szmaragdy kolumbijskie, ale ich tekstura wynika ze złożonej historii wzrostu charakteryzującej się zmianami ciśnienia płynu w geologii strukturalnej osadów. Sześciokątna symetria kryształu określa liczbę i rozwój sektorów wzrostu, dając początek sześciu ramionom.

Ramiona klejnotów trapiche pozostają niezmienione, gdy materiał klejnotu lub źródło światła zostaną przeniesione. Jego sześć ramion może przecinać się w środku lub promieniować z centralnego sześciokątnego rdzenia. Centralny rdzeń trapicheu może być otwarty lub zamknięty i zwężać się od małego do dużego w pojedynczym krysztale, w zależności od tego, jak się uformował.   Sześcioramienny wzór w trapiche`u nie jest asteryzmem, który odnosi się do zjawiska kamieni szlachetnych spowodowanego przez interakcję światła z ukierunkowanymi wtrąceniami przypominającymi igły w klejnocie. Ramiona zestrzelonych klejnotów wydają się ślizgać po powierzchni, gdy źródło światła lub klejnot są przenoszone, ale ramiona klejnotów trapiche pozostają na miejscu. [Uwaga: Istnieje tylko kilka znanych szmaragdów, które wykazują rzeczywisty asteryzm.]

WIELE INNYCH GATUNKÓW KLEJNOTÓW TRAPEZOWYCH Szmaragdy Trapiche zostały po raz pierwszy wysłane do GIA w celu analizy w połowie lat sześćdziesiątych. Od tamtej pory w kilku innych kamieniach szlachetnych, zwłaszcza szafirowych i rubinowych, zaobserwowano sześcioramienną strukturę lub wzór trapichego.  

Rubiny Trapiche z Mong Hsu, Myanmar zostały po raz pierwszy udokumentowane przez GIA w 1995 r. i od tamtej pory znaleziono je w Gwinei, Kaszmirze, Pakistanie, Nepalu, Sierra Leone i Tadżykistanie. Szafiry Trapiche po raz pierwszy pojawiły się na rynku klejnotów na początku 1996 r., kiedy próbki były oferowane w Bazylei przez berlińskiego handlarza klejnotami. Szafiry Trapiche można znaleźć głównie w Australii, Kambodży, Chinach, Francji, Kenii, Madagaskarze, Nepalu, Sri Lance i Tanzanii.  

Wszystkie kamienie trapiche są stosunkowo rzadkie, a niektóre nawet bardziej. Niektóre przykłady rzadszych lub niezwykłych kamieni trapicheowych obejmują:
- Pezzottaite (nazwany na cześć mineraloga dr Federico Pezzotta) po raz pierwszy pojawił się na pokazach klejnotów w 2003 roku w Tucson. Od tego czasu stał się rzadkim, pożądanym kamieniem przez kolekcjonerów na całym świecie. Jest członkiem grupy beryl, podobnie jak szmaragd i czerwony beryl. Wszystkie trzy są cenione w formacji trapiche. - Turmalin jest stosunkowo bogaty w Zambii, chociaż tylko niewielki procent kryształów wykazuje wzór trapichego. - Musovite z Trapiche pochodzi z jednego miejsca, japońskiego miasta Kameoka w prefekturze Kioto, gdzie są lokalnie nazywane „kamieniami wiśni” (sakura-ishi po japońsku).

Unikalny wzór i różnorodność kamieni trapiche oferują naturalny geometryczny kształt dla projektantów biżuterii poszukujących niezwykłych, rzadkich i jedynych w swoim rodzaju kamieni szlachetnych. Żadne jednak nie może się równać z majestatycznym szmaragdowym pięknem - supergwiazdą kamieni trapiche.
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.