Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 01/20/2020 18:20:01
Kategoria: Biżuteria | Tablica: Ciekawostki | Źródło: bm.ge
Karafka z najstarszym winem świata
Chemiczne dowody na wino, sięgające 6000–5800 lat pne (wczesny okres neolitu), uzyskano z pozostałości starożytnej ceramiki wydobytej w stanowiskach archeologicznych w Gadachrili Gora i Shulaveris Gora , około 50 km na południe od Tbilisi w Gruzji. Pozostałości zostały zidentyfikowane jako wino, ponieważ zawierały kwas winowy, który występuje tylko w dużych ilościach w gronie euroazjatyckim (Vitis vinifera) na Bliskim Wschodzie i w winie z niego wytworzonym. Wykrywanie innych kwasów organicznych (jabłkowy, cytrynowy i bursztynowy), również znalezione w winogronach Eurazji, dostarczyło potwierdzających dowodów.  

Pozostałości wina odzyskano ze słoików o dużej pojemności, które prawdopodobnie były wykorzystywane do fermentacji, starzenia i przechowywania. Przed tym odkryciem najstarsze zidentyfikowane chemicznie wino z Hajji Firuz Tepe (Iran) pochodzi z około 5400–5000 pne. Te nowe odkrycia pochodzą z około 600–1 000 lat wcześniej i wskazują, że produkcja wina i prawdopodobnie uprawa winorośli istniały już około 8 000 lat temu.  

Odkrycia dokonał prof. Patrick McGovern, archeolog molekularny z University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology i główny autor badania „Early Neolithic Wine of Georgia in South Caucasus”, opublikowanego online w czasopiśmie Proceedings of the National Akademia Nauk (PNAS) w dniu 13 listopada 2017 r. Oraz naukowcy z instytucji w Gruzji, Francji, Włoszech, Izraelu, Kanadzie, Danii i Stanach Zjednoczonych, którzy uczestniczyli we wspólnym „Projekcie badawczym dotyczącym badań gruzińskich winogron i kultury wina”.

Źródło: https://bm.ge/en/
Jubinale.com
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.