Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 03/23/2020 21:28:50
Kategoria: Nauka, Porady, Warsztaty | Tablica: Kamienie naturalne | Źródło: wiadomosci.onet.pl
Niezwykłe odkrycie. Najmniejszy dinozaur "uwięziony w bursztynie"
Najmniejszy na świecie dinozaur został odkryty w kawałku bursztynu sprzed blisko 100 mln lat. Jeden z członków zespołu badawczego mówi o "najdziwniejszej skamielinie" nad którą kiedykolwiek pracował. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature".  

Okaz mający 99 mln lat został znaleziony w północnej Birmie. Składa się z bardzo małej czaszki należącej do gatunku Oculudentavis khaungraae. To nieznany wcześniej "ptasi dinozaur", którego naukowcy porównują do znanego nam kolibra pszczelego.

Dzięki komputerowej rekonstrukcji ustalono, że mierzyłby ok. 5 cm długości. Żywica zachowała kilka szczegółów stworzenia, w tym 100 ostrych zębów i jaszczurze oczy. Takich cech nie mają żadne żyjące dziś organizmy.

Przeczytaj więcej na ten temat TUTAJ
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.